Zmiana rezydencji podatkowej połączona z ochroną majątku poprzez odseparowanie go od polskiego aparatu państwowego przy wykorzystaniu spółek holdingowych zorganizowanych w strukturze powierniczej jest wystarczającym działaniem podjętym w celu odzyskania poczucia bezpieczeństwa i pełnej kontroli nad naszymi aktywami.

Gdy we wrześniu 2016 roku rząd cypryjski ogłosił program umożliwiający naturalizację zamożnych inwestorów poprzez nadanie im i ich rodzinom obywatelstwa po dokonaniu inwestycji stymulujących wzrost gospodarczy Republiki, nie rozważaliśmy oferowania tego rozwiązania naszym klientom z Polski.

Naturalnymi adresatami programu wydawali się bowiem przedsiębiorcy z krajów nie będących członkami Wspólnoty pragnący zmaterializować swój sukces ekonomiczny poprzez posiadanie obywatelstwa kraju członkowskiego Unii Europejskiej.

Dopóki polski paszport będzie zapewniał te same swobody i gwarancje co paszport cypryjski, ten aspekt opisywanego programu nie będzie miał dla inwestorów z Polski większego znaczenia.

W praktyce okazało się jednak, że program znajduje zainteresowanie polskich przedsiębiorców zarówno w jego wymiarze ekonomicznym, bo inwestycje z nim związane są po prostu zyskowne i bardzo bezpieczne, jak i w charakterze uzupełnienia planów wieloetapowych alokacji kapitałowych związanych ze zmianą rezydencji podatkowej.

Posiadanie obywatelstwa obu krajów w sytuacji wątpliwości dotyczących miejsca zamieszkania dla celów podatkowych skutkuje koniecznością zastosowania ostatniej z reguł kolizyjnych wynikających z art. 4 polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, prowadzącej do wzajemnego porozumienia umawiających się państw. Na tym polu fiskus jeszcze nigdy nie odnotował sukcesów.

Obywatelstwo Republiki Cypru uzyskujemy dla siebie, małżonka i dzieci do 28 roku życia, dokładnie po sześciu miesiącach od dokonania inwestycji w wysokości co najmniej 2 mln Euro w aktywa firm z licencją lokalnego KNF-u, obligacje skarbowe lub lokalny rynek nieruchomości.

Jedynym pozainwestycyjnym kryterium jakie spełnić muszą aplikanci jest posiadanie „czystego” rejestru karnego.

Praktycznie wszystkie aplikacje w 2017 roku (wydano 1013 paszportów) były związane z nieruchomościami tj. zakupami willi w nadmorskich marinach, luksusowych apartamentów w „szklanych wieżowcach” albo objęciem udziałów w firmach będących właścicielami hoteli.

Wycofanie środków możliwe jest po trzech latach pod warunkiem posiadania nieruchomości nadającej się do zamieszkania o wartości co najmniej 500 tyś Euro.

Inwestycyjny charakter programu przesądza o jego bezwzględnej przewadze nad innymi (np. na Malcie), które zakładają dokonanie darowizn.

Kaimakliotis & Co corocznie obsługuje transakcje na lokalnym rynku nieruchomości o wartości kilkudziesięciu milionów Euro.

Ściśle współpracujemy z największą firmą deweloperską na wyspie, której plany inwestycyjne na najbliższe dziesięć lat przewidują budowę ultranowoczesnych wieżowców mieszkalnych w centrach głównych miast. Inwestycje realizowane są bez wykorzystania finansowania bankowego i znajdują tak duże uznanie, że większość umów rezerwacyjnych podpisywana jest na etapie planowania.

Zestaw polskich dokumentów niezbędnych do przygotowania kompletnej aplikacji ogranicza się do odpisów akt stanu cywilnego (urodzenia i małżeństwa) oraz informacji udzielanych przez Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego.

 

Michał Pluta

Starszy Wspólnik

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

NEWS